Kodukord (lasteaia osa)

 

 

 

1.    Üldsätted

2.    Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine

3.    Infovahetus

4.    Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine

5.    Turvalisuse tagamine

 

1.    Üldsätted
1.1. Turba Kooli lasteaia osa (edaspidi Lasteaed) kodukorra koostab direktor ja kinnitab Turba Kooli hoolekogu.
1.2. Kodukord on avalikustatud Turba Kooli (edaspidi Kool) veebilehel.
1.3. Kodukorda tutvustab lastele ning nende vanematele rühmaõpetaja lapse Lasteaeda astumisel ja iga õppeaasta alguses.
1.3. Kodukord on lastele, vanematele ja lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.

2.    Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine
2.1. Esmakordsel lasteaeda saabumisel on lapsel võimalus koos vanemaga õpetajate ja teiste rühma töötajatega tutvuda õpetajaga kokkulepitud ajal.
2.2. Alates lapse vastuvõtmise kuupäevast toimub lapse harjutamine lasteaiaga vastavalt vanemate ja õpetajate vahelisele kokkuleppele.
2.3. Lapsevanem toob lapse Lasteaeda hiljemalt veerand tundi enne hommikusöögi algust ja tuleb lapsele järele endale sobival ajal järgides Lasteaia päevakava, aga mitte hiljem, kui 15 minutit enne lasteaia sulgemist.
2.4. Kui on eelnevalt kokkulepitud, et laps ei söö lasteaias hommikusööki, siis tuuakse laps lasteaeda hiljemalt veerand tundi enne õppetöö algust.
2.5. Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
2.6. Laps antakse üle Lasteaia õuealal või rühma riietusruumis. Rühma teistesse ruumidesse on lubatud siseneda vaid Lasteaia töötaja loal.
2.7. Lasteaia hoones ja õuealal ei kasutata nutivahendeid (va õpetaja poolt määratud õppetegevustes ning Lasteaia ja Kooli töötajad tööülesannete täitmiseks).
2.8. Rühma töötajal on õigus laps üle anda ka vanemate poolt eelnevalt tutvustatud ja volitatud esindajatele.
2.9. Rühma töötaja võib lapse üle anda ainult hooldusõigust omavale vanemale või tema poolt volitatud isikule. Kui ühel vanemal on hooldusõigus piiratud, siis hooldusõiguslik vanem esitab rühma töötajale seda tõendava dokumendi.
2.10. Rühma töötajal on keelatud last anda üle alaealisele või selleks volitamata isikule välja arvatud punktis 2.8 nimetatud juhul.
2.11. Erandkorras võib lapsevanema sellekohase kirjaliku avalduse alusel:
2.11.1. lapse tuua Lasteaeda ja viia ära alaealine vend või õde;2.11.2. laps viimasel Lasteaia õppeaastal (koolieelikud) iseseisvalt Lasteaeda tulla ja Lasteaiast koju minna, kui lapse küpsusaste ning kodu asukoht ja liiklusolud koostoimes seda võimaldavad.
2.12. Punktis 2.8 nimetatud juhul hindab rühma töötaja olukorra ohutust ja turvalisust. Kui lapse turvalisus ei ole rühma töötaja hinnangul tagatud (nt vanema õe või venna ootamatu terviserikke, ekstreemsed ilmaolud jne.), siis on rühma töötaja kohustatud võtma ühendust vanemaga, et olukorda selgitada ja leida kojuminekuks lapsele turvaline lahendus.
2.13. Lasteaeda järgi tulles ei ole lubatud vanemal või volitatud isikul koos lapsega lasteaia territooriumilt lahkuda rühma töötajaga vahetult sõnalist kontakti võtmata veendudes, et töötaja on seda märganud.
2.14. Eriolukordades, kui lapsevanem ei jõua lapsele järgi õigeaegselt, on tal kohustus sellest teavitada rühma töötajat telefoni teel.
2.15. Kui lapsele ei ole lasteaia lahtioleku ajal järgi tuldud, ootab rühma töötaja lapsevanemat 15 minutit peale lasteaia sulgemist. Samal ajal proovib rühma töötaja telefoni teel kontakti saada lapse vanematega või volitatud esindajatega ning teavitab olukorrast direktorit ja Saue valla lastekaitsespetsialisti. Kui selle aja jooksul ei ole õnnestunud lapsevanema või volitatud isikuga kontakti saada, teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ja järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi. 2.16. Rühma töötajal on õigus last mitte üle anda nähtavas joobes olevale või muul põhjusel ebaadekvaatselt käituvale isikule teavitades olukorrast teist lapsevanemat või volitatud isikut ning Saue valla lastekaitsespetsialisti ja politseid.
2.17. Lapsevanem annab lapse haigestumisest või puudumisest rühma õpetajatele teada helistades rühma telefonile või kandes puudumise Stuudiumi keskkonna rühmapäevikus hiljemalt kell 8:30. Teavitamata jätmise korral eeldatakse, et laps tuleb lasteaeda hiljem, märgitakse ta kohalolijaks ning arvestatakse söögiraha arvestusse.

3.    Infovahetus
3.1. Ametliku informatsiooni vahetus Lasteaia töötajate ja vanemate vahel toimub õppeinfosüsteemi Stuudiumi kaudu (https://turbalasteaed.ope.ee/, edaspidi Stuudium).
3.2. Lasteaias toimuvatest sündmustest ja aktuaalsetest probleemidest teavitatakse lapsevanemaid õppeinfosüsteemi Stuudium kaudu ja rühma stendil.
3.3. Informatsiooni õpetaja ja vanema vahel ei vahendata laste kaudu.
3.4. Arusaamatuste tekkimisel pöördub lapsevanem eelkõige oma lapse rühma õpetajate poole ja seejärel vajadusel õppekorraldaja või direktori poole.
3.5. Rühma lapsevanemate seisukohad koondab ja edastab direktorile või hoolekogu esimehele rühma vanemate esindaja hoolekogus.

4.    Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine
4.1. Vanem informeerib hommikul rühma töötajat teguritest, mis võivad mõjutada lapse päeva (eriline kodune juhtum, laps magas halvasti, on halvas tujus, murelik, terviseprobleem vms).
4.2. Vanem informeerib rühmaõpetajat ja Kooli hariduslike erivajadustega laste õppe koordinaatorit (HEV koordinaator) taasesitamist võimaldaval viisil lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
4.3. Lapsevanem toob lasteaeda lapse, kes on terve, puhtalt ja eakohaselt riietatud, meikimata, ei kanna ehteid (ketid, rippuvad või väljaulatuvad kõrvarõngad, ehispaelad vms), lõigatud küüntega, kammitud juustega (pikad juuksed kokku kinnitatud).
4.4. Lasteaia erinevate sündmuste korral tagab vanem lapse riietuse vastavalt ürituse sisule ja lapse eale.
4.5. Lasteaeda ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.
4.6. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit Lasteaeda vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise-või käitumishäiretest lapsevanemat ja vajadusel lasteaia õppekorraldajat.
4.7. Lasteaias ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt suhkruhaigele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel Kooli tervishoiutöötajaga.
4.8. Lapse nakkushaigusesse haigestumisest ning täide vms parasiitide ilmnemisel on vajalik teavitada õpetajat esimesel võimalusel.
4.9. Lapsel peavad kaasas olema isiklikud hügieenivahendid (kamm, pabertaskurätid, vajadusel vahetuspesu).
4.10. Lapsel peavad olema libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivaid jalanõud, et vähendada komistamis-ja kukkumisohtu.
4.11. Lapsel on õueriided, peakate ja jalanõud lähtuvalt ilmastikust.
4.12. Riiete ja jalanõude kadumise ja vahetusse minemise vältimiseks varustab lapsevanem need nimega/tunnusmärgiga.
4.13. Jahedamal perioodil kannab laps õuekindad, mis ei karda määrdumist (soovitavalt labakindad). Sõrmikud võib kaasa anda lapsele, kes oskab neid iseseisvalt kätte panna.
4.14. Liikumistundide läbiviimiseks on vajalikud võimlemisriided. Soovitav on need panna riidest kotikesse, mida saab riputada nagisse ja varustada nimega/ tunnusmärgiga.
4.15. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle jt ohtlikke detaile.
4.16. Lapsel on kapis vahetusriided (sh pesu ja sokid) juhuks, kui riided saavad märjaks või määrduvad.
4.17. Lapsevanem tagab korra lapse riidekapis.
4.18. Lapse Lasteaias haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteaia töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Lapsevanema või kiirabi tulekuni võimaldatakselapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
4.19. Nakkushaiguse kahtlusega laps tuleb lasteaia töötajal võimaluse korral eraldada teistest lastest, kuid teda ei tohi paigutada üksinda eraldi ruumi.
4.20. Lasteaias levivast nakkushaiguse puhangust või juhtumist teavitab Terviseametit ja vanemaid Kooli juhiabi.
4.21. Nakkushaiguste esinemise perioodil järgitakse kõiki Terviseameti juhiseid.
4.22. Lapsevanemal on õigus saada tagasisidet oma lapse arengust ja tegemistest lasteaias.
4.23. Lapse arengu toetamiseks osaleb vanem vähemalt üks kord õppeaastas lapse arenguvestlustel.
 

5.    Turvalisuse tagamine
5.1. Lasteaia töötajad loovad lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi-ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.
5.2. Lasteaias on mängu- ja võimlemisvahendeid, mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse. Ronimisredeleid, spordi-ja mänguväljaku ning võimlemisvahendeid on kontrollitud tootja juhendite kohaselt.
5.3. Lasteaia mööbel on paigutatud nii, et on välditud vigastuste tekkimine ja lastel on võimalikult palju ruumi mängimiseks.
5.4. Laste väljapääs Lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on keelatud.
5.5. Lasteaia töökorraldusega on tagatud, et kogu rühma tööaja jooksul vastavad õpetaja või õpetajat abistava töötaja ja laste suhtarvud koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud piirnormidele.
5.6. Kui rühma töötaja tähelepanu on suunatud laste turvalisuse tagamisele, vastuvõtmisele, õppetegevusele, söömisele, õue minekule jne, siis sellel ajal ei toimu pikemaid vestlusi/arutelusid vanematega. Aja pikemateks vestlusteks õpetajaga lepib vanem
eelnevalt kokku.
5.7. Laste puhke-või magamise ajal on laste juures üks rühma töötaja.
5.8. Kui laste õues oleku ajal on ühel rühmatöötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
5.9. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides.
5.10. Kui liitrühma väljasõidul planeeritud tegevused ei ole lapse arengu- või eakohased või on tema jaoks ajaliselt ja sisult liiga mahukad, siis otsustab õpetaja lapse osalemise/mitteosalemise väljasõidul ning teavitab oma otsusest vanemat. Mitteosalevale
lapsele tagatakse lasteaias turvaline hoid.
5.11. Vanemad (neid asendavad isikud), Lasteaia töötajad ja lapsed sulgevad enda järel väravad (sh värava iseavanemist takistava lukustussüsteemi) , et tagada laste turvalisus.

5.12. Lasteaia õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va Lasteaeda teenindavale transpordivahenditele.
5.13. Lasteaia mängualale ei sõida lapsevanemad ega töötajad jalgratastel, vaid lükkavad ratast käekõrval.
5.14. Lasteaia siseruumides ja territooriumil on keelatud:
5.14.1. jätta lahti uksi ja väravaid;
5.14.2. suitsetada või tarbida mistahes joovastavaid aineid;
5.14.3. siseneda lemmikloomadega;
5.14.4. anda lapsele ohtlikke ja vägivaldseid mänge õhutavaid mänguasju;
5.14.5. mängida hasartmänge.
5.15. Lasteaia siseruumides ei kanta välisjalatseid.
5.16. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele. Valverühma on lubatud kaasa võtta vaid pehmeid mänguasju. Muud mänguasjad saab vanem viia seniks lapse kappi rühmas.
5.17. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest.
5.18. Laste sünnipäevade tähistamine toimub vastavalt rühmas kokkulepitud põhimõttele.
5.19. Täiskasvanud ei lahenda omavahelisi konflikte ega tee märkusi lapse kuuldes.
5.20. Lasteasutusse ei lubata tööle asuda töötajal, kui tema terviseseisund võib kahjustada laste või teiste töötajate tervist. Direktoril on õigus haigusnähtudega töötaja koju saata.
5.21. Lapsed, lapsevanemad ja lasteaiatöötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajat või Kooli direktorit laste ja töötajate vaimset ning füüsilist turvalisust ohustavatest olukordadest.
5.22. Laste ja töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.

 

 

 

 

Avaldatud 17.12.2019. Viimati muudetud 20.06.2025.