Lustakas hommik kirjanikuga 01. aprill Tiina Umbsaar

Emakeelepäeva hommikul oli Turba lasteaial külas Andrus Kivirähk. Olime sama nädala esmaspäeval lastega vaadanud multifilmi “Kaka ja kevad”. Lapsed olid kuulnud tema lugusid küll unejuttude näol, küll Juturiiulist juba pikema aja vältel.

Lapsed olid kohtumisele kaasa võtnud lemmikraamatuid Kiviräha loomingust, aga neil oli kahju, et kirjanikul polnud Turbas kaasas koera Robinit. Igaks juhuks olid valmis küsimused, kuid ilmnes, et neid polnudki tarvis. Kirjanikuhärra haaras ohjad ja hakkas kohe lastega elavalt suhtlema. Seejärel luges ta neile naljajutu “Kuidas supikulp lasteaias käis” raamatust “Karneval ja kartulisalat” ja teise loona “Hirmus lugu tädi Mallest”. Lastel oli muidugi nalja nabani!

Andsime juba varem vanematele teada, et lapsed saavad soovi korral võtta kirjanikult raamatusse autogrammi. Kõik kaasas olnud lemmikraamatud said signeeritud. Kes soovis pühendust, sai pühendusegi. Kirjaniku vastustest laste ja õpetajate küsimustele selgus, et raamat valmib nii, et mõeldakse valmis jutt ja kirjutatakse üles, et raamatute ümbrised tulevad trükikojast, et lapsena meeldis Andrus Kivirähale mängida ja lugeda, et lapsepõlv oli tore, et ta ei tundnud millestki puudust ja et ta ei käinud lasteaias. Kirjanikule meeldib ujuda, ta ei oska laulda, tal on kolm tütart, õde ja vend ning ta hakkas lugema 5-aastaselt. Andrus Kiviräha raamatuid on tõlgitud vene ja läti keelde. Ideid kirjutamiseks leiab ta igalt poolt ja talle meeldib kirjutada nii lastele kui täiskasvanutele. Küsimusi oleks olnud rohkemgi, aga aeg lendas linnutiivul ja järgmised kohtumishuvilised Turba kooli 1.-3. klassist olid kohe-kohe tulemas.